Maďarsko - TihanyVečne zelený a plný krásnej prírody je polostrov Tihany. Rovnako sa tak nazýva aj krásne mestečko, ktoré sa na polostrove nachádza. Tihany má len 1445 obyvateľov, ale v čase letnej sezóny alebo v čase konania levanduľového festivalu sa tu nachádza množstvo turistov. Podľa našich skúseností je to jedno z najkrajších miest v Maďarsku.Čo vidieť v Tihany

Dominantou mesta je opátsky barokový kostol s 2 vežami. Opátsky kostol bol postavený v rokoch 1719 až 1754 na starých základoch. Najcennejšia časť kostola je kazateľňa so sochami cirkevných otcov. Prístup k nemu vedie po dlhých schodoch. Tento kostol je dobre vidieť aj z diaľky. Ešte pred tým ako pôjdete po schodoch hore, pozrite si na pravej strane zaujímavý dom, ktorý je aj pod odsekom na fotke. V mestečku nájdete aj múzeá. Najznámejšie je múzeum bábok alebo opátske múzeum. Okrem toho sa v Tihany nachádza aj skanzen.

Tihany - kostolPláže a jazerá

Keďže Tihany je na Balatone, aj tu je možnosť okúpať sa v tomto veľkom maďarskom jazere. Pláž sa nachádza priamo vedľa prístavu jácht. Ďalšie známe pláže sú Átrium a Sajkodi. Okrem pláži sú priamo na polostrove dve jazerá – vonkajšie a vnútorné.

Tihany - plážLevanduľový festival v Tihany

Množstvo návštevníkov pozná Tihany práve kvôli levanduľovým týždňom. Brány levanduľového festivalu sa každoročne otvárajú v júni. Levanduľa je krásny modro-fialový kvet s prenikavou vôňou. V súčasnosti sa táto rastlina používa aj na výrobu parfumov. Okrem toho má aj liečivé účinky. Pôsobí upokojujúco na nervový systém a má protizápalové, antibakteriálne a dezinfekčné účinky. Taktiež je levanduľa vhodná na tlmenie bolesti hlavy a pocity napätia.Tipy na ubytovanie

Ak sa rozhodnete stráviť na Balatone niekoľko dní, môžeme vám poradiť s výberom ubytovania v Tihany. Akciové ponuky s možnosťou meniť dátum podľa vašich predstáv môžete pozrieť nižšie:

Booking.com